A Perfect Weekend at Lava Rama

 

The spell was finally broken and after two years of rain, perfect, sunny weather greeted over 350 participants at the 12th annual Lava Rama. round three of the 2006 Boise Co-Op Wild Rockies Mountain Series.  The event was also part of the Utah Intermountain Cup Series and thus pulled riders from as far away as California and Arizona, and of course, a ton of Utah riders.  The event featured a mountain bike cross-country event and a trail run on Saturday, along with a wild dual trials competition, and then followed up with the first downhill held in the Northwest in 2006 which drew in nearly 100 gung-ho gravity warriors on Sunday. 

 

The event was round three of the 2006 Boise Co-Op Wild Rockies Mountain Series, and was sponsored by the Boise Co-Op, Duke Speed, Larry Miller Subaru, Moto Tech, Cliff Bar, Vitamin Water, Wired Energy Drink, MBT Shoes, the Boise weekly, KIVI Television, J105 Radio, The X, Bandanna Running, Trek, Rob’s, Power Cordz, Cycle Works, Dirt Dart, and Cyclone Sports Wear.  Lava Rama offered something for everyone; there was a 9.5 mile trail run, and a mountain bike cross-country race, ranging from a beginner distance of 11 miles, up to 24.5 miles for pros, and the first downhill event in the Northwest for 2006.  The overall event attendance was a record of 370 competitors for the weekend, and they enjoyed perfect weather throughout the weekend as they played in the hills and in the world-famous Lava Mineral Pools located right across the street from the start/finish line.

 

The men’s trail run was topped by Tom Borschel from Idaho Falls who showed why he is a world champion age division cross country runner as he flew around the 10.5 mile hilly course in 1:05:12, but Jackson’s Cary Smith 1:06:38, hung on gamely to finish second.  Boise’s Carrie Albers topped the women’s running field in a fine 1:29:09.  The huge, 17-rider pro men’s cross-country mountain bike field was headed by Bart Gillespie, Eric Jones and Eric Ransom, who all finished within one minute of each other.  The Women’s pro mountain bike cross-country event was dominated by Utah’s Kathy Sherwin who won by nearly 10 minutes.  The fastest sport riders were Utah riders Jacob Balls and Tracey Petervary. 

 

A new sport was introduced in the Lava Park on Saturday afternoon…..dual trials.  Conceptualized and created by Wylie Fuhrimann and Brad Duke, the course featured wild, side-by side racing and included a tricky teeter-totter, a roller ramp, an 8-foot drop, and a finish line jump.  As expected, it was a total blast to watch and the 12-rider, double-elimination format created incredibly intense competition.  In the end, Boise’s Art Widmar took the win over Riley Mallard, Travis Elquist and Nate Avery.  The ever-talented Wylie even hand built some custom medals for the event that had riders drooling.  Watch for this event to appear at upcoming Wild Rockies events that include a downhill.  It needs to be seen to be believed.

 

Sunday’s downhill was eagerly received as it featured a reworked course, designed and built by a local crew led by downhill designer Wiley Fuhriman.  The route worked off of a 20-30 degree slope versus the old 30-40 degree slope on “L” Mountain, and also featured several man-made jumps and ramps which a pretty good-sized crowd gathered around.  The new, “best of 2-run format” was also used for the first time and was well-received by riders, since it meant that the downhill riders got two shots at the hill instead of one.  In addition, the downhill as also part of the Utah Championship Series and carried a NORBA sanction.  David Beeson edged Chris Canfield to win the pro class in a fast 2:31, but for the first time ever at a Wild Rockies event, the fastest overall time of 2:28.037 was set by a junior rider, Andrew Pierce from Park City.  This kid will be one to watch in the future. 

 

The next round of the 2006 Boise Co-Op Wild Rockies Series will be the 14th annual Revenge of the Singletrack, held at beautiful Magic Mountain Ski Resort, 26 miles south of Twin Falls, Idaho on June 10.  For more information go to www.wildrockies.com, or call Ron Dillon at (208) 573-4255.

 

  Mountain Bike, Class 1, Pro/Semi-Pro Men, (24.5 miles):

1.

Gillespie

Bart

1:56:30

266

 

SLC, UT

 

2.

Jones

Eric

1:57:31

23

 

SLC, UT

 

3.

Ransom

Eric

1:58:35

256

Team Tamarack

Durango, CO

 

4.

Butterfield

Ryan

2:03:27

285

 

Pocatello, ID

 

5.

Gould

Jonathan

2:09:13

22

 

Boise, ID

 

6.

Pantone

Jake

2:09:53

263

Bikers Edge

Huntsville, UT

 

7.

Peterson

Mitchell

2:10:23

301

Devo

Sandy, UT

 

8.

Lightfield

Darren

2:10:41

16

Team Tamarack

Boise, ID

 

9.

Boffeli

Shannon

2:10:48

15

 

SLC, UT

 

10.

Hansen

Ty

2:14:35

 

Revolution

SLC, UT

 

11.

Foss

Taylor

2:14:43

265

Brigham Cyclery

Ogden, UT

 

12.

Gibson

Greg

2:15:45

280

Racers

Provo, UT

 

12.

Cromwell

Will

2:17:23

257

Dean Bikes/Magura USA

Durango, CO

 

13.

Gold

Frank

2:17:40

21

 

Paris, ID

 

14.

Tittenson

Zeppelin

2:22:03

286

Revolution

American Fork, UT

 

15.

Clark

Paul

2:23:10

255

Jans

Park City, UT

 

16.

Stowers

Nate

2:23:44

261

Bikers Edge

Logan, UT

 

17

Piva

Orlando

DNF

260

 

Bozeman, MT

 

18.

Bee

Lucas

DNF

20

 

Tucson, AZ

 

 

Mountain Bike, Class 2, Expert Men, 16-18 (21 miles):

1.

Gordon

Alex

1:52:16

152

 

Park City, UT

 

2.

Wilson

Tres

2:15:52

272

Young Riders

Park City, UT

 

 

Mountain Bike, Class 3, Expert Men 19-29, (21 miles):

1.

Sutton

Matt

1:39:11

278

Wasatch Touring

SLC, UT

 

2.

Abbott

Reed

1:40:12

262

Revolution

Provo, UT

 

3.

Squires

Calvin

1:46:38

294

 

Woods Cross, UT

 

4.

McMullin

Harris

1:57:11

164

 

Meridian, ID

 

5.

Shuett

Jason

1:58:22

283

 

Rexburg, ID

 

6.

Anderson

Carl

2:27:27

282

Stripling Warriors

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 4, Expert Men 30-39, (21 miles):

1.

Holley

Chris

1:34:10

274

Mad Dog

Spanish Fork, UT

 

2.

Pilling

Brad

1:37:09

15

 

Sandy, UT

 

3.

Vega

Phil

1:39:12

297

Scott USA

Sun Valley, UT

 

4.

Smith

Cary

1:39:19

271

Teton Cycle Works

Jackson, WY

 

5.

Stites

Aaron

1:39:26

293

 

Provo, UT

 

6.

Harris

Chad

1:42:09

281

Racer’s Cycle Service

Murray, UT

 

7.

Abbott

Richard

1:42:43

153

 

Draper, UT

 

8.

Hodnett

Tim

1:45:06

158

Mad Dog

Provo, UT

 

9.

Moore

Sam

1:46:06

289

Porcupine

SLC, UT

 

10.

Newby

Brad

1:46:34

9

Red Rock

St. George, UT

 

11.

Saffell

Bob

1:51:05

10

 

SLC, UT

 

12.

Ward

Travis

1:51:55

277

Teton Cycle Works

Jackson, WY

 

13.

Coy

Greg

1:53:15

270

Team Tamarack

Boise, ID

 

14.

Esplin

Mark

1:55:01

292

Bountiful Cycle

Centerville, UT

 

15.

Prather

Craig

1:56:55

276

Teton Cycle Works

Jackson, WY

 

16.

Streeter

Brad

1:59:59

159

 

Boise, ID

 

17.

Phipps

Alex

2:00:35

296

Ken’s Bicycle Warehouse

Boise, ID

 

18.

Fleming

Paul

2:04:52

273

Team Tamarack

Boise, ID

 

19.

Hardy

Rich

2:22:20

298

 

Hailey, ID

 

 

Mountain Bike, Class 5, Expert Men 40-49, (21 miles):

1.

Westerman

Robert

1:44:04

161

 

SLC, UT

 

2.

Lyman

Bruce

1:51:32

295

Mad Dog

Park City, UT

 

3.

Nye

Troy

1:55:43

157

 

Kaysville, UT

 

4.

Chord

Ken

2:01:32

154

Cole Sport

Park City, UT

 

5.

Reed

Bill

DNF

299

Reed Cycle

Eagle, ID

 

 

Mountain Bike, Class 6, Pro Woman, (24.5 miles):

1.

Sherwin

Kathy

2:15:03

17

 

Heber City, UT

 

2.

Abbens

Sue

2:26:54

19

 

SLC, UT

 

3.

Holley

KC

2:33:22

258

Mad Dog

Spanish Fork, UT

 

4.

Lightfield

Lorien

2:34:28

259

Team Tamarack

Boise, ID

 

5.

Hanks

Jennifer

2:44:01

16

 

SLC, UT

 

 

Mountain Bike, Class 7, Expert Women, (21 miles):

1.

Toly

Roxanne

2:03:00

268

Jans

Park City, UT

 

2.

Riley

Amanda

2:03:01

290

Teton Cycleworks

Jackson, WY

 

3.

Klepetor

Amy

2:13:06

279

Team Sugar

SLC, UT

 

4.

Newton

Stacy

2:17:13

284

Team Sugar/White Pine

Heber City, UT

 

5.

Guthrie

Ellen

2:17:49

155

 

SLC, UT

 

6.

Johns

Melissa

2:19:29

267

 

Garden City, ID

 

7.

Kendrick

Kristi

2:26:08

303

George’s Cycles

Boise, ID

 

8.

Munro

Janet

2:29:30

264

Teton Gravity Girls

Jackson, WY

 

 

Mountain Bike, Class 8, Sport/Expert Men, 13-15 (16 miles):

1.

Adams

Brady

1:50:56

179

BYRDS

Boise, ID

 

2.

Eggimann

Ty

2:17:53

1148

 

Pocatello, ID

 

3.

Niedrich

Jordan

2:20:38

214

 

Hailey, ID

 

 

 

Mountain Bike, Class 9, Sport Men 16-18, (16 miles):

1.

Steckmest

Allen

1:24:24

140

Lost River Cycling

Boise, ID

 

2.

Larsen

David

1:35:41

194

Utah Mt Biking.com

Ephraim, UT

 

3.

Sawyer

Jeff

1:38:36

172

Young Riders

Park City, UT

 

4.

Caraina

Connor

2:00:06

206

Ciro

Ketchum, ID

 

 

Mountain Bike, Class 10, Sport Men 19-29, (16 miles):

1.

Balls

Jacob

1:23:36

199

Logan Race Club

Hyde Park, UT

 

 

2.

Denning

Eric

1:25:22

1149

 

Meridian, ID

 

 

3.

Bradshaw

Ryan

1:26:47

99

Red Rock Bike

St. George, UT

 

 

 

 

4.

Carey

Nate

1:28:23

196

Fitzgerald’s Bicycles

Wilson, WY

 

 

5.

Quelette

Steve

1:29:09

112

 

Meridian, ID

 

 

6.

Sorenson

Jesse

1:32:19

94

Mad Dog

Payson, UT

 

 

7.

Denning

Nate

1:33:52

1152

 

Boise, ID

 

 

8.

Thompson

Trevor

1:34:27

106

 

Park City, UT

 

 

9.

Ellis

Jesse

1:34:40

108

Utopia Optics

Pocatello, ID

 

 

10.

Niedrich

Kyle

1:43:19

217

 

Hailey, ID

 

 

11.

Klamer

Gabe

1:44:37

186

 

Jackson, WY

 

 

12.

Halverson

Josiah

1:46:48

213

 

Ogden, UT

 

 

13.

Yelda

Paul

2:01:25

218

 

Hailey, ID

 

 

14.

Cladouhos

Joel

2:01:54

1150

 

Pocatello, ID

 

 

15.

Wilde

Brandon

DNF

211

 

West Valley City, UT

 

 

 

Mountain Bike, Class 11, Sport Men 30-39, (16 miles):

1.

Ashbridge

Ryan

1:21:03

177

Revolution

Sandy, UT

 

2.

Donovan

Kevin

1:21:04

1135

 

Boise, ID

 

3.

Piker

Michael

1:24:10

185

Fitzgeralds Bicycles

Jackson, WY

 

4.

White

Tim

1:27:43

220

Bikeman.com

SLC, UT

 

5.

Engberson

Michael

1:27:44

1123

 

Eagle Mtn., UT

 

6.

Pierson

Craig

1:29:29

1141

 

SLC, UT

 

7.

Winans

Mike

1:29:59

216

Idaho State Police

Pocatello, ID

 

8.

Goodfellow

Carl

1:30:51

1153

 

North SLC, UT

 

9.

Morley

Nick

1:33:59

111

Ken’s Bicycle Warehouse

Boise, ID

 

10.

Bruin

Rich

1:34:06

1134

 

W. Jordan, UT

 

11.

McNabb

Bobby Jr.

1:35:42

105

 

Idaho Falls, ID

 

12.

Neilson

Erik

1:35:42

107

Logan Race Club

Logan, UT

 

13.

Fassnachet

Dave

1:36:41

209

 

SLC, UT

 

14.

Lystrup

Nathan

1:37:25

1140

 

Draper, UT

 

15.

Coury

Eric

1:38:19

102

Sun Summit South

Ketchum, ID

 

16.

Jordan

Drew

1:38:42

1130

Revolution

SLC, UT

 

17.

Miller

Hal

1:41:10

222

Ken’s Bicycle Warehouse

Nampa, ID

 

18.

Worsley

Warren

1:41:37

1144

 

S. Jordan, UT

 

19.

Flygare

Matthew

1:42:35

1124

Utah Mt Biking.com

Burley, ID

 

20.

Thomas

Rob

1:43:25

113

 

Kaysville, UT

 

21.

Jordan

Dave

1:44:54

114

 

Blackfoot, ID

 

22.

Lakatos

Dan

1:46:12

198

 

Bozeman, MT

 

23.

Rowan

Jim

1:47:27

1155

 

Bountiful, UT

 

24.

Stevens

Chad

1:55:26

1154

 

Clearfield, UT

 

25.

Liddle

James

1:56:31

109

 

Idaho Falls, ID

 

26.

Smeal

Roy

2:21:33

183

Cut Throat Racing

SLC, UT

 

 

 

Mountain Bike, Class 12, Sport Men 40-49, (16 miles):

1.

Davis

Doug

1:28:32

180

Cut Throat Racing

SLC, UT

 

2.

Anderson

Marc

1:29:37

1122

 

Mill Creek, UT

 

3.

Moote

Paul

1:31:19

192

Mad Dog

Park City, UT

 

4.

Anderson

Bart

1:31:34

1132

 

Mantua, UT

 

5.

Henning

Tom

1:32:55

95

Canyon Bicycles

W. Jordan, UT

 

6.

Toly

Scott

1:34:07

193

Cole Sport

Park City, UT

 

7.

Taysom

Lance

1:34:47

206

 

Pocatello, ID

 

8.

Toly

Steven

1:38:11

761

 

Lava Hot Springs, ID

 

9.

Harper

Jim

1:41:38

1129

 

Spanish Fork, UT

 

10.

Esposito

Fabian

1:43:58

200

Logan Race Club

Logan, UT

 

11.

Klonizos

George

1:45:10

1139

Revolution

Bountiful, UT

 

12.

Jones

Vince

1:50:18

1138

Bikeman.com

Bountiful, UT

 

13.

Durkin

Dan

1:52:09

1159

 

Jackson, WY

 

14.

Ricksecker

Jerry

2:17:04

744

 

Meridian, ID

 

15.

Kisielewski

Jim

DNF

184

 

Green River, WY

 

 

Mountain Bike, Class 13, Sport Men 50-Up, (16 miles):

1.

Allen

Bruce

1:26:30

173

Jans/Trek

Park City, UT

 

2.

Hibdon

Dwight

1:29:14

195

Mad Dog

Park City, UT

 

3.

Mullen

Brad

1:30:06

171

Canyon Bikes

SLC, UT

 

4.

Westenskow

Jim

1:30:08

174

Ogden One

Ogden, UT

 

5.

Argyle

Bruce

1:42:36

210

Utah Mt. Biking.com

Alpine, UT

 

6.

Peterson

Bill

1:42:43

20

Revolution

Sandy, UT

 

7.

Newson

Dick

1:46:04

517

 

Sandy, UT

 

8.

Quinn

Joel

1:48:28

223

Golson Cycle

S. Jordan, UT

 

9.

Pitkin

Jim

1:51:39

805

Cut Throat Racing

Murray, UT

 

10.

William

Craig

1:52:30

104

Cut Throat Racing

Park City, UT

 

11.

Huber

Dean

1:56:06

215

 

SLC, UT

 

12.

Pencelet

Gene

2:18:16

98

 

N. Ogden, UT

 

 

Mountain Bike, Class 14, Sport Women 19-34, (16 miles):

1.

Petervary

Tracey

1:40:29

208

Fitzgerald’s Bicycles

Jackson, WY

 

2.

Damman

Jill

1:44:26

207

Teton Cycle Works

Jackson, WY

 

3.

Steele

Hannah

1:44:53

1142

Teton Cycle Works

Wilson, WY

 

4.

Kremer

Jenelle

1:48:28

178

Revolution

Sandy, UT

 

5.

Brown

Meredith

1:49:19

187

Cut Throat Racing

SLC, UT

 

6.

Tompson

Whitney

1:49:30

101

Team Sugar/White Pine Touring

Park City, UT

 

7.

Watson

Lisa

1:57:08

221

Teton Cycle Works

Wilson, WY

 

8.

Mundy

Laura

2:09:22

1157

Aero Cycles

Boise, ID

 

9.

Smith

Kendra

2:14:49

1158

 

Boise, ID

 

10.

Noronha

Prova

2:22:32

1128

Revolution

Provo, UT

 

11.

Schmidt

Cara

2:40:39

97

 

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 15, Sport Women 35-Up, (16 miles):

1.

Gillette

Kari

1:43:59

100

Team Sugar/White Pine Touring

Park City, UT

 

2.

Jordan

Lucy

1:47:30

1131

Revolution

SLC, UT

 

3.

Morton

Cathy

1:49:20

93

Team Sugar/White Pine Touring

Midway, UT

 

4.

Saffell

Lyna

2:02:22

176

 

SLC, UT

 

5.

Howard

Kit

2:06:29

1137

 

Park City, UT

 

6.

Liddle

Stephanie

2:06:39

110

 

Idaho Falls, ID

 

7.

Smith

Kendra

2:14:49

1158

 

Boise, ID

 

8.

Noronha

Prova

2:22:32

1128

Revolution

Provo, UT

 

9.

Parkinson

Dorthy

DNF

219

Taylor’s Bike Shop

Provo, UT

 

 

Mountain Bike, Class 16, Singlespeed Sport/Experts, (16 miles):

1.

Melton

Reed

1:25:37

103

Sun Summit South

Hailey, ID

 

2.

Tolbert

Brian

1:33:13

188

Big Trace Racing

SLC, UT

 

3.

Howell

Chris

1:39:25

182

 

Pocatello, ID

 

4.

Miller

Ryan

1:44:17

1127

 

SLC, UT

 

 

Mountain Bike, Class 17, Sport/Expert Clydesdale Men (200-plus Lbs.), (16 miles):

1.

Oblad

Mike

1:32:01

197

 

Taylorsville, UT

 

2.

Wigmall

Trent

1:34:17

181

DNA Cycling

Herriman, UT

 

3.

Mullins

Aaron

1:42:53

175

 

Provo, UT

 

4.

Mills

Charles

1:46:39

189

Bills Cycle

Idaho Falls, ID

 

5.

Barrus

David

1:49:59

191

 

SLC, UT

 

6.

Eggiman

Robert

2:12:30

1160

 

Pocatello, ID

 

 

Class 19, Beginner Men 16-18, (10.5 miles):

1.

Jensen

Casey

1:29:30

2205

 

Fruit Heights, UT

 

2.

Taylor

Eric

1:32:17

2207

 

Fruit Heights, UT

 

 

Mountain Bike, Class 20, Beginner Men 19-29, (10.5 miles):

1.

Marsh

Trevor

1:05:57

2404

Big Trace Racing

Cottonwood, UT

 

2.

Erdenbreck

Neil

1:12:36

 

 

Logan, UT

 

3.

Tueter

Michael

1:14:13

2409

 

Walnut Creek, CA

 

4.

Rahl

Josh

1:16:58

2210

 

Pocatello, ID

 

5.

Clayton

Randal

1:22:56

2410

Stripling Warriors

Boise, ID

 

6.

Rezaii

Ahmad

1:24:07

2358

 

Boise, ID

 

7.

Daniels

Chris

1:24:24

2416

Bikers Edge

Cottonwood Hts, UT

 

8.

Moote

Justin

1:28:08

2406

Mad Dog

Park City, UT

 

 

Mountain Bike, Class 21, Beginner Men 30-39, (10.5 miles):

1.

Billings

Scott

1:04:59

2359

Mad Dog

Springville, UT

 

2.

Love

Matt

1:06:45

2354

 

Magna, UT

 

3.

Christensen

Joe

1:10:53

2202

 

Sandy, UT

 

4.

Buzzard

Travis

1:13:20

2366

Revolution

SLC, UT

 

5.

Clark

Troy

1:24:25

2211

 

Idaho Falls, ID

 

6.

Futcher

Marc

1:36:01

2356

Arcadia Mortgage

Murray, UT

 

 

Mountain Bike, Class 22, Beginner Men 40-56, (10.5 miles):

1.

Ulmer

George

1:08:02

2360

 

Park City, UT

 

2.

Niedrich

Doug

1:14:47

2421

 

Hailey, ID

 

3.

Welch

Mike

1:16:54

2414

ISU Volleyball

Pocatello, ID

 

4.

Page

Rost

1:16:57

2357

 

Boise, ID

 

5.

Nosack

Kris

1:17:47

2405

Utah M. Biking.com

Orem, UT

 

6.

Hill

Michael

1:24:42

2215

 

Boise, ID

 

7.

Olson

Bob

1:24:57

2412

 

Salmon, ID

 

8.

Pline

Steve

1:25:27

2216

 

Boise, ID

 

9.

Kramer

Jim

1:29:16

2415

 

Pocatello, ID

 

10.

Healy

Rusty

1:32:28

2365

Rusty Healey Photography

Ogden, UT

 

11.

Hunsaker

Scott

1:38:21

2204

 

Tremonton, UT

 

12.

Bruin

Craig

1:48:38

2201

Porcupine / Canyon Sports

Sandy, UT

 

13. 

Duke

Todd

2:21:31

2413

Duke Speed

Salmon, ID

 

 

Mountain Bike, Class 24, Beginner Women, 34-Under, (10.5 miles):

1.

Buzzard

Meghan

1:22:37

2367

Revolution

LSC, UT

 

2.

Byrne

Kathryn

1:32:28

2368

Cut Throat Racing

SLC, UT

 

3.

Esposito

Camila

1:43:56

2419

Logan Race Club

Logan, UT

 

 

Mountain Bike, Class 25, Beginner Women 35-Up, (10.5 miles):

1.

Knowlton-Fredette

Leslie

1:13:52

2206

 

N. SLC, UT

 

2.

Nosack

Jolene

1:35:31

2408

Utah Mt. Biking.com

Orem, UT

 

3.

Williams

Heather

2:40:23

2213

 

Ogden, UT

 

 

Mountain Bike, Class 26, Beginner Clydesdale 200 Lbs plus, (10.5 miles):

1.

Freeman

Chris

1:15:56

2361

Networks Plus

Boise, ID

 

2.

Verthaal

Jim

1:33:55

2217

 

Roy, UT

 

3.

Stuart

Darin

1:59:06

2364

Autoliv

Roy, UT

 

4.

Adams

Pat

DNF

2363

 

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 27, Trailblazer Kids 10-12, (5.5 miles):

1

Taysom

Jesse

0:43:00

2356

 

Pocatello, ID

 

2

Povey

Rhet

0:44:37

2362

Bike Shoppe

Riverdale, UT

 

3

Carter

Galen

0:44:45

2411

 

SLC, UT

 

4

Tolbert

Hunter

0:45:01

2403

Big Trace Racing

Heber, UT

 

5

Niedrich

Michael

0:52:55

2422

 

Hailey, ID

 

6

Wilkins

Luke

0:54:21

2208

 

Logan, UT

 

7

Westermann

Ryan

0:56:41

2402

New Moon Media/Spin Cycle

SLC, UT

 

8

Esposito

Sabrina

1:08:04

2420

Logan Race Club

Logan, UT

 

 

Mountain Bike, Class 28, Trailblazer Kids 9-Under, (5.5 miles):

1

Eggiman

Bryce

0:56:43

2063

 

Pocatello, ID

 

2

Roper

Chase

0:57:55

2417

Wimmer Ultimate Cycles

Logan, UT

 

3

Brekuer

Alex

1:01:50

2418

 

Logan, UT

 

4

Jones

Tyler

1:03:37

2401

 

Bountiful, UT

 

5

Reed

Catie

1:25:41

2423

Reed Cycles

Eagle, ID

 

6.

Fambro

Jonah

1:37:34

2064

 

Roy, UT

 

 

Trail Run, Overall Results, (9.5 miles):

1. Tom Borschel

Idaho Falls, ID

1:05:12

1st Man 40-49

2. Cary Smith

Jackson, WY

1:06:38

1st Man 30-39

3. Kevin Donovan

Boise, ID

1:11:49

2nd Man 30-39

4. Joel Sankey

Pocatello, ID

1:21:02

1st Man 20-29

5. Allen Day

Idaho Falls, ID

1:24:22

2nd Man 40-49

6. Frank Haro

Nampa, ID

1:25:35

1st Man 50-Up

7. Ross Albers

Boise, ID

1:28:00

2nd Man 20-29

8. Carrie Albers

Boise, ID

1:29:09

1st Woman 20-29

9. Page Rost

Boise, ID

1:31:45

3rd Man 40-49

10. Ryan Hruska

Idaho Falls, ID

1:33:08

3rd Man 30-39

11. Charlie Francisco

Mtn. Home, ID

1:36:56

2nd Man 50-Up

12. Ryan Smith

Boise, ID

1:38:16

2nd Man 20-29

13. Bill Skerjane

Pocatello, ID

1:39:38

4th Man 40-49

14. Angela Thomas

Boise, ID

1:42:41

2nd Woman 20-29

15. Jennifer Coy

Boise, ID

1:49:42

1st Woman 30-39

16. Dana Johnson

Boise, ID

1:50:13

3rd Woman 20-29

 

Downhill Results, Pro/Semi-Pro Men (1 mile):

1. David Beeson

Syracuse, UT

2:31.426                81

Scott/X-Balm/Ogio

2. Chris Canfield

Layton, UT    0172199

2:31.963                78

Canfield Bros.

3. Brian Craner

Kaysville, UT    0215565

2:34.509                83

Scott/X-Balm/Ogio/BTC

4. Pete Maniaci

Jackson, WY    229579

2:47.134               100

Peaked/Grand Ol’ Grill

5. Darren Lightfield

Boise, ID          197708

2:52.689                110

Team Tamarack

6. Eric Frost

Pocatello, ID

DNF                      103

Rob’s

 

Downhill Results, Pro Women (1 mile):

1. Addie Lepper

Roy, UT

3:11.658                47              

Go-Ride/Harlot Weon/Amy’s X-Balm/Maxxis/661

2. Erin Thain

Sandy, UT    0229658

3:15.319                17

Santa Cruz/Spy

3. Lorien Lightfield

Boise, ID        98936

3:37.222                111

Team Tamarack

 

Downhill Results, Expert Men 13-18 (1 mile):

1. Andrew Pierce

Park City, UT   0215557

2:28.037                  76

Go-Ride.com

2. Naish Ulmer

Park City, UT  175253

2:38.684                  28

Mazocchi/Utopia Fuel/Tool Shed

3. Sean Richins

Centerville, UT

2:39.116                  77

Morewood/Utopia Fuel/Hayes/ODI/661

4. Chris Hadley

SLC, UT          191171

2:46.986                   72

Go-Ride.com

5. Taylor Reed

Eagle, ID

2:47.360                   50

Reed Cycles

6. Nick Sturmack

Eagle, ID

2:48.143                   26

Reed Cycles/Marzocchi

7. Jordan Culp

Park City, UT

2:51.173                   38

 

8. Riley Barlow

 

DNF

DOD Racing

 

Downhill Results, Expert Men 19-29 (1 mile):

1. Nate Davis

SLC, UT

2:40.171                  25

Go-Ride/Kenda

2. Denver Were

Boise, ID         228865

2:48.259                  56

Bikes2Boards

3. Skye Were

Boise, ID         246942

2:49.705                  61

Ninja Riot

4. Art Widmar

Boise, ID         215563

2:49.913                  21

Bikes2Boards/Modesty

5. Nate Avery

Pocatello, ID

2:50.289                  64

Rob’s Ride on Bikes

6. Aaron Butler

SLC, UT

2:50.495                  95

Park’s Sportsmen

7. Johnny Muldoon

SLC, UT

2:57.505                  32

661

8. Travis Elquist

Pocatello, ID

2:58.807

Rob’s

9. Riley Tucker

Provo, UT

3:01.447                  30

Park’s/Vacant/Ledge

10. Mitch Andrus

Francis, UT

3:02.176                  86

Word

11. Riley Mallard

Boise, ID         216731

3:26.248                  18

Troy Lee Designs/Smith

12. Shane Finch

Orem, UT

3:28.807                  52

Park’s Sportsmen

13. David Smith

Ketchum, ID

DNS                        58

Scott USA/OC Racing

14. Dustin Richcreek

Boise, ID

DNS                        22

ProPeak Sports/Modesty

 

Downhill Results, Expert Men 30-39 (1 mile):

1. Chance Wright

Rockville, UT      215771

2:49.479                  42

Bike Zion

2. Justin Alvey

Layton, UT        82806

2:53.378                  75

Bike Zion/Zion Bicycles

3. Leland Long

Meridian, ID    226744

3:04.031                  96

661, Fox Shox, GOAT Eyewear, Intense Tires

4. Scott Neison

Jackson, WY

3:07.830                  63

 

5. Doug Frei

Chubbuck, ID  187494

3:10.034                  91

Rob’s/Giant

6. Bill Bergeron

Rockville, UT

3:12.873                 46

Rob’s/Giant

7. Jim Rowan

Bountiful, UT

DNS                       37

 

 

Downhill Results, Expert Men 40-Up (1 mile):

1. Dave Barclay

Boise, ID          002552

2:56.642                  53

Bikes2Boards

2. Jason Hoffman

Boise, ID            16452

3:09.035                  88

 

3. Kirk Meyer

Provo, UT      0024204

3:16.479                  31

Park’s/Sundance

4. Steve Parrish

Meridian, ID

3:32.975                  45

Dirt Dart

5. Michael Ciulla

Springdale, UT

3:37.457                  44

Bike Zion

 

Downhill Results, Hardtail (1 mile):

1. Morgan Kent

Pocatello, ID

3:17.325

Rob’s

2. DJ Loertscher

Pocatello, ID

3:18.118

Rob’s

3. Alex Burns

Boise, ID

4:04.443                   98

 

4. Mike Wieser

Boise, ID          227734

4:29.722                   27

Bikes2Boards

5. Kyle Dondero

Adrian, OR

4:36.957                   54

 

 

Downhill Results, Sport Men 13-18 (1 mile):

1. Aaron Mendoza

Boise, ID

2:56.158                   36

Shuntaui Bikes

2. Nic Hadley

SLC, UT

3:00.325                   1

Go-Ride.com

3. Casey Swenson

Kaysville, UT

3:00.396                   74

 

4. Nathan Dehlinger

Provo, UT

3:02.817                   68

 

5. Daniel Reed

Eagle, ID

3:07.382                  48

Reed Cycle

6. Jordan Hopewell

Eagle, ID

3:12.941                  49

Reed Cycle

7. Daniel Lee

Sandy, UT

3:21.735                  90

Marzocchi/661/Intense

8. Keaton Keene

Eagle, ID

4:04.279                  51

Reed Cycle

9. Austin Comstock

Draper, UT

4:35.125                  89

EAK Productions

 

Downhill Results, Sport Men 19-29 (1 mile):

1. Austin Swopes

Lewiston, ID

2:59.571                 97

TNT Bikes

2. Adam McMurray

Payson, UT

3:07.784                 65

Park’s Sportsmen

3. Matt Harding

Boise, ID

3:08.784                 29

 

4. Mike Oblad

SLC, UT                             

3:12.863                 70

Hyland Cyclery

5. DJ Loertscher

Pocatello, ID

3:18.965                102

Rob’s

6. Justin Weyburn

Layton, UT

3:20.505                109

Biker’s Edge

7. Shaun Curtis

Lewiston, ID

3:27.869                  99

TNT Cycles

8. Brendan Brinkley

Rockville, UT

3:57.552                  85

Bike Zion

9. Jason Kremer

Boise, ID

3:59.255                  94

Reed Cycles

 

Downhill Results, Sport Men 30-39 (1 mile):

1. Ryan Butterfield

Pocatello, ID

2:58.106                 104

Surf’s Up

2. Clint DeMill

SLC, UT

3:06.647                 19

 

3. Dyron Dehlinger

Provo, UT

3:10.248                  67

 

4. Scott Mendoza

Boise, ID

3:16.471                  35

Shuntaui

5. Tyler Brown

Boise, ID

3:24.787                 93

 

6. Shane Sidwell

Sandy, UT

3:26.937                 84

Bike Zion

7. Brad Duke

Star, ID

3:36.042

Duke Speed

8. Joe Dondero

Adrian, OR

3:44.249                 259

 

9. Edwin Zabonik

Rockville, UT

3:56.136                  40

Bike Zion/Z-Team

10. Travis Tomlinson

Springdale, UT

4:36.015                  41

Bike Zion/Z-Team

 

Downhill Results, Sport Men 40-Up (1 mile):

1. Rolf Hebenstreit

Ketchum, ID

3:33.723                59

E-Caps/Scott/Kenda

2. Cory Swenson

Kaysville, UT

3:35.748                 73

 

3. Randy Earle

Hailey, ID        101858

3:41.569                 60

Cycle Down

4. Clint Bullock

SLC, UT          228738

3:56.958                 92

 

 

Downhill Results, Beginner Men 13-18 (1.5 miles):

1. Sam Fernstedt

Provo, UT

3:39.205                80

 

2. Micah Hintze

Boise, ID

3:40.250                34

 

3. Joey Cosfanzo

Park City, UT

3:40.596                39

 

4. Casey Fassett

Park City, UT

3:49.939                33

 

5. Nick Silva

Boise, ID

4:04.337                105

 

6. Jeremy Morgan

Park City, UT

4:06.057                 20

Marzocochi/Intense/Azonic/

Hayes/Mr. Dirt/Sun Ringle

7. Galen Carter

SLC, UT        0231784

4:40.982                  62

 

8. Jordan Gibson

Provo, UT

6:32.548                  82

 

 

Downhill Results, Beginner Men 19-29 (1.5 miles):

1. Greg Gelhar

Boise, ID

3:41.792                  43

 

2. Tim Tilley

Sandy, UT

4:01.770                  71

 

3. Brandon Boudman

Layton, UT

DNS                        23

 

 

Downhill Results, Beginner Men 30-Up (1.5 miles):

1. Sam Netuschil

Lava Hot Springs, ID

3:48.482                  79

 

2. Donald Sturkey

Layton, UT

4:21.478                  24

 

 

Downhill Results, Beginner Women (1.5 miles):

1. Ana Rodriguez

SLC, UT

4:12.251                  101

Park’s Sportsman/Kona