Inaugural Janna Brimmer Memorial Draws Athletes

 

Surprisingly good weather and temperatures greeted 89 participants at the inaugural Janna Brimmer Memorial mountain bike races and trail run, held in Salmon on September 16-17. The event was round nine of the 2006 Boise Co-Op Wild Rockies Mountain Series and pulled participants from as far away as Florida, and Michigan, and of course, a number of Salmon area athletes. The weekend featured a mountain bike cross-country event and a trail footrace on Saturday, along with a concert/fundraiser featuring the band Tripsetter from Las Vegas, at the Sacajewa Center. A dual trials competition was also staged at the Saturday night concert, followed up with a bicycle downhill race held on Sunday above town near the old landfill and jeep hillclimb.

 

The event was round nine of the 2006 Boise Co-Op Wild Rockies Mountain Series, and was sponsored by the Boise Co-Op, Duke Speed, Larry Miller Subaru, Moto Tech, Vitamin Water, Wired Energy Drink, MBT Shoes, the Boise weekly, KIVI Television, J105 Radio, The X, Bandanna Running, Bikes 2 Boards, Reedís Cycles, Power Cordz, Dirt Dart, Louís Fox Wear and Cyclone Sports Wear.

 

The menís trail run was topped by Karl Stuber from Waterford, Michigan who flew around the 5-mile course in just over 44 minutes, topping local runners Lou Binik and the top female runner, Norma Staaf. The pro menís cross-country mountain bike field was headed by Boise rider Jon Gould, who covered 25 miles (5 laps) in 2:08:28, the fastest time of the day, and Boiseís Lorien Lightfield. The quickest, 3-lap sport riders were Missoulaís Garland Thayer and Boiseís Naya Antink, and heading the 2-lap beginners was Ketchumís Doug Niedrich and Boiseís Ashley Lloyd.

 

The new sport of dual trials continued at the Sacejwea Center on Saturday evening.Conceptualized and created by Wylie Fuhrimann and Brad Duke, the course featured close-contact, side-by side racing and included a roller ramp, a 3-foot drop, and a finish line jump. The winner was Boiseís Art Widmar, with Missoulaís Tom Vineyard finishing second.

 

Sundayís downhill utilized the steep, short canyon above Salmon, next to the old landfill and was designed and built by a local crew led by Todd Duke. The .4 mile route lost 500 feet of elevation and used a number of drops and wooden ramps to descend down to the base of the old jeep hillclimb. It also employed a ďbest two of three-run formatĒ which allowed everyone plenty of time on the hill. Boiseís Art Widmar was again unstoppable setting the fast time of the day with a 1:23.00.

 

The 10th and final round of the 2006 Boise Co-Op Wild Rockies Series will be the Bogus to Boise Banzai, held near Boise, Idaho on October 8.For more information go to www.wildrockies.com, or call Ron Dillon at (208) 573-4255.

 

Mountain Bike, Class 1, Pro/Semi-Pro Men, (25 miles):

1.

Gould

Jon

2:08:28

330

Intermountain Ortho

Boise, ID

 

2.

Harrison

Francisco

2:16:19

321

Dollarhide Cyclery

Fairfield, ID

 

3.

Lightfield

Darren

2:35:47

16

Tamarack Resort

Boise, ID

 

4.

McDonald

Mike

3:01:01

 

Intermountain Orthopedics

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 3, Expert Men 19-29, (20 miles):

1.

Shryock

Douglas

1:36:27

216

 

Missoula, MT

 

2.

Grove

Phil

1:41:09

333

 

Missoula, MT

 

3.

Radley

Shaun

1:45:02

 

 

Missoula, MT

 

 

Mountain Bike, Class 4, Expert Men 30-39, (20 miles):

1.

Phipps

Alex

1:53:30

217

Boise, ID

 

2.

Antink

Eric

2:12:18

222

Kenís Bicycle Warehouse

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 5, Expert Men 40-49, (20 miles):

1.

Martin

William

1:43:01

337

 

Missoula, MT

 

 

Mountain Bike, Class 6, Expert Men 50-Up, (20 miles):

1.

Bell

Dave

1:59:44

 

 

Ketchum, ID

 

 

Mountain Bike, Class 7, Pro Women, (25 miles):

1.

Lightfield

Lorien

2:26:58

 

Tamarack Resort

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 8, Sport/Expert Men, 13-15 (15 miles):

1.

Roman

Angelo

1:27:45

 

B.Y.R.D.S.

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 9, Sport Men 16-18, (15 miles):

1.

Ficoseco

Fernando

1:26:17

 

 

Argentena

 

 

Mountain Bike, Class 10, Sport Men 19-29, (15 miles):

1.

Floth

Rob

1:23:28

 

 

Meridian, ID

 

2.

Hurst

Tyler

1:24:36

 

 

Missoula, MT

 

 

Mountain Bike, Class 11, Sport Men 30-39, (15 miles):

1.

Thayer

Garland

1:23:04

 

 

Missoula, MT

 

2.

Garcia

Raul

1:25:13

687

 

Boise, ID

 

3.

Morley

Nick

1:34:57

 

 

Boise, ID

 

4.

Vineyard

Tom

1:43:39

 

 

Hamilton, MT

 

 

Mountain Bike, Class 12, Sport Men 40-49, (15 miles):

1.

Ricksecker

Jerry

1:31:05

744

State Farm Meridian

Meridian, ID

 

2.

Walton

Jamie

1:32:38

668

 

Bozeman, MT

 

3.

Bradley

Doug

1:33:12

 

 

Boise, ID

 

4.

Kelly

Danny

1:38:25

669

Idaho Mountain Trading

Idaho Falls, ID

 

5.

Brown

Ross

1:52:02

 

 

Lolo, MT

 

Mountain Bike, Class 13, Sport Men 50-Up, (15 miles):

1.

Duke

Tom

1:45:02

 

 

Atlanta, FL

 

 

Mountain Bike, Class 14, Sport Women 19-34, (15 miles):

1.

Antink

Naya

1:39:12

688

 

Boise, ID

 

2.

Rentz

Heidi

1:45:32

 

 

Missoula, MT

 

3.

Brollier

Terra

1:59:19

 

 

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 16, Singlespeed Sport/Experts, (20 miles):

1.

Potter

Scott

1:49:35

656

Intermountain Orthopedic

Boise, ID

 

 

Mountain Bike, Class 17, Sport/Expert Clydesdale Men (200-plus Lbs.), (15 miles):

1.

Mills

Charles

1:39:10

 

Bills Bikes

Idaho Falls, ID

 

 

Class 20, Beginner Men 19-29, (10 miles):

1.

Brandon

Brian

1:04:20

2435

 

Kuna, ID

 

 

Mountain Bike, Class 21, Beginner Men 30-39, (10 miles):

1.

Duke

Brad

1:04:09

2047

Duke Speed

Star, UT

 

2.

Steadman

Derek

2:14:04

2426

 

Preston, ID

 

 

Mountain Bike, Class 22, Beginner Men 40-56, (10 miles):

1.

Niedrich

Doug

1:01:42

2506

 

Hailey, ID

 

2.

Olson

Bob

1:04:49

2719

 

Salmon, ID

 

3.

Smith

Jason

1:05:11

 

 

Salmon, ID

 

4.

Sessions

Rick

1:11:12

 

 

Salmon, ID

 

5.

Pline

Steve

1:11:49

 

 

Boise, ID

 

6.

Connell

Lloyd

1:14:27

2501

 

Eagle, ID

 

7.

Hoyt

Stu

1:15:59

2438

 

Corvallis, MT

 

8.

Burwick

Bryce

1:27:23

 

 

Missoula, MT

 

 

Mountain Bike, Class 23, Beginner Men 57-Up), (10 miles):

1.

Magoon

Terry

1:59:38

 

 

Salmon, ID

 

 

Mountain Bike, Class 24, Beginner Women, 34-Under, (10 miles):

1.

Lloyd

Ashley

1:17:20

2429

 

Boise, ID

 

2.

Brown

Emily

1:42:22

2430

 

Missoula, MT

 

 

Mountain Bike, Class 25, Beginner Women 35-Up, (10 miles):

1.

Depperschmidt

Carolyn

1:39:20

2437

 

Idaho Falls, ID

 

 

Mountain Bike, Class 26, Beginner Clydesdale 200 Lbs plus, (10 miles):

1.

Frerett

Travis

1:46:48

2427

 

Grabert, AZ

 

 

Mountain Bike, Class 27, Trailblazer Kids 10-12, (5 miles):

1

Steadman

Megan

1:40:01

2436

 

Preston, ID

 

 

Trail Run & Walk, Overall Results, (5.0 miles):

1. Karl Stuber

Waterford, MI

44:13

1st Man 40-49

2. Lou Binik

Salmon, ID

53:19

1st Man 50-59

3. Norma Staaf

Salmon, ID

1:05:12

1st Woman 40-49

4. Kathy Galens

Salmon, ID

1:06:13

1st Woman 50-Up

5. Bailey Weaver

Carmen, ID

1:23:01

1st Woman 19-Under

5. Shannon Weaver

Carmen, ID

1:23:01

2nd Woman 40-34

7. Marjorie Light

Salmon, ID

1:55:07

2nd Woman 50-Up

7. Mary Vanderschaaf

Salmon, ID

1:55:07

3rd Woman 40-49

 

Mountain Bike, Dual Trials:

1.

Widmar

Art

 

 

 

Boise, ID

 

2.

Vineyard

Tom

 

 

 

Missoula, MT

 

3.

Reed

Taylor

 

 

 

Eagle, ID

 

4.

Shaw

Mason

 

 

 

Boise, ID

 

5.

Thornton

Trevor

 

 

 

Boise, ID

 

 

Downhill Results, Pro/Semi-Pro Men (.4 mile, 500 ft descent):

1. Darren Lightfield

Boise, ID†††††††††††††††† 111

2:56.700 (best 2 of 3 runs combined)

Tamarack Resort

 

Downhill Results, Expert Men 13-18 (.4 mile, 500 ft descent):

1. Taylor Reed

Eagle, ID††††††††††††††† 43

2:55.676 (best 2 of 3 runs combined)

Reed Cycles/661/Maxxis

 

Downhill Results, Expert Men 19-29 (.4 mile, 500 ft descent):

1. Art Widmar

Boise, ID††††††††††††††† 35

2:46.240 (best 2 of 3 runs combined)

Bikes2Boards/Modesty

2. Skye Werre

Boise, ID†††††††† †††††††47

2:58.216 (best 2 of 3 runs combined)

Propeak/Ninja Riot/Squagles

3. Travis Elquist

Pocatello, ID††††††††† 34

3:03.192 (best 2 of 3 runs combined)

Robís

 

Downhill Results, Expert Men 30-39 (.4 mile, 500 ft descent):

1. Leland Long

Meridian, ID††††††††† 36

3:10.505 (best 2 of 3 runs combined)†††††††

GOAT Eyewear/Intense/ Sun-Ringle/Fox/661/Hayes

 

Downhill Results, Expert Men 40-Up (.4 mile, 500 ft descent):

1. Steve Parrish

Meridian, ID††††† ††††††45

3:26.284 (best 2 of 3 runs combined)

Dirt Dart/Duke Speed/ Kenda/Fly

 

Downhill Results, Hardtail (.4 mile, 500 ft descent):

1. Morgan Kent

Pocatello, ID††††††††† 362

3:15.812 (best 2 of 3 runs combined)

Robís

2. Mike Wieser

Boise, ID

3:16.079 (best 2 of 3 runs combined)

 

 

Downhill Results, Sport Men 13-18 (.4 mile, 500 ft descent):

1. Quinn Depperschmidt

Idaho Falls, ID†††††††† 29

2:57:921 (best 2 of 3 runs combined)

 

2. Trevor Thornton

Boise, ID††††††††††††† †††32

3:02.454 (best 2 of 3 runs combined)†††††††††††††††††

661

3. Daniel Reed

Eagle, ID††††††††††††††† 46

3:02.736 (best 2 of 3 runs combined)†† †††††††††††††††

Reed Cycle/Yeti

4. Mason Shaw

Boise, ID††††††††††††††† 28

3:06.700 (best 2 of 3 runs combined)†††††††††††††††††††

 

 

 

 

Downhill Results, Sport Men 19-29 (.4 mile, 500 ft descent):

1. Jeffrey Potts

Missoula, MT††††††††† 41

3:04.344 (best 2 of 3 runs combined)

 

2. Theo Vanderschaaf

Pocatello, ID †††††††††880

3:33.416 (best 2 of 3 runs combined)

Robís

 

Downhill Results, Sport Men 30-39 (.4 mile, 500 ft descent):

1. Tom Vineyard

Missoula, MT††††††††† 27

3:10.626 (best 2 of 3 runs combined)

 

2. Tyler Brown

Boise, ID††††††††††††††† 31

3:25.139 (best 2 of 3 runs combined)

DCI

3. Brad Duke

Star, ID†††††††††††††††††† 69

3:36.489 (best 2 of 3 runs combined)

Duke Speed

4. Erik Antink

Boise, ID††††††† ††††††††49

3:49.839 (best 2 of 3 runs combined)

 

 

Downhill Results, Sport Men 40-Up (.4 mile, 500 ft descent):

1. Doug Niedrich

Hailey, ID††††††††††††† 49

3:31.137 (best 2 of 3 runs combined)

 

2. Cliff Kent

Arimo, ID††††††††††††† 38

4:10.842 (best 2 of 3 runs combined)

 

 

Downhill Results, Beginner Men 13-18 (.4 mile, 500 ft descent)

1. Russell Carpenter

Boise, ID††††††††††††† 367

4:03.93 (best 2 of 3 runs combined)

 

 

Downhill Results, Beginner Women (.4 mile, 500 ft descent):

1. Evalyn Galloway

Pocatello, ID††††††††† 39

4:07.145 (best 2 of 3 runs combined)

 

 

Downhill Results, 12-Under Kids (.4 mile, 500 ft descent):

1. Kyle Thornton

Boise, ID††††††††††††††† 40

6:04.320 (best 2 of 3 runs combined)

 

2. Kendall Parrish

Meridian, ID †††††††††44

6:05.158 (best 2 of 3 runs combined)

Dirt Dart