2006 Wild Rockies Downhill Mt. Bike Points
Points Chart: 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th
PRO 240 216 192 168 152 136 120 104 96 88
EXP 120 108 96 84 76 68 60 52 48 44
SPT 60 54 48 42 38 34 30 26 24 22
BEG 30 27 24 21 19 17 15 13 12 11
Lava McCall Pom XTERRA Sal Banz Tot
Class 1, Pro Men:
D. Beesom 240 0 240 0 0 0 480 3rd Red=throw Blue=dbl
C. Canfield 216 0 0 0 0 0 216 away rides points race
B. Craner 192 0 0 0 0 0 192 (smallest)
E. Frost 0 168 0 0 0 0 168
S. Hesterberg 0 240 0 0 0 0 240 ties are broken by the best
D. Lightfield 152 152 168 192 480 216 1224 1st ride in the last race ridden
P. Manniaci 168 0 0 0 0 0 168
C. Marcum 0 216 192 0 0 240 648 2nd Each class winner receives a pair of the
J. Toland 0 192 0 0 0 0 192 incredible MBT Shoes ($255 value), plus
J. Vanderpool 0 136 0 0 0 0 136 a championship wind vest from Cyclone 
P. Vega 0 0 216 0 0 0 216 Sportswear, plus a medal.  Second in
Each class receives a kevlar control cable
Class 2, Expert Men 18-Under: from Idupont and a medal.  Third in each
R. Barlow 52 0 0 0 0 0 52 class receives a medal.
C. Bellinger 0 96 0 0 0 0 96
J. Culp 60 0 120 0 0 0 180 3rd
C. Hadley 84 0 0 0 0 0 84
T. Parrish 0 0 0 0 0 0 0
A. Pierce 120 0 0 0 0 0 120 4th
T. Reed 76 120 108 0 240 120 578 1st
S. Richins 96 0 0 0 0 0 96
N. Sturmak 68 108 96 0 0 108 380 2nd
N. Ulmer 108 0 0 0 0 0 108 5th
Class 3, Expert Men 19-29:
M. Andrus 44 0 0 0 0 0 44
N. Avery 76 0 0 0 0 0 76
A. Butler 68 0 108 0 0 0 176 5th
N. Davis 120 0 0 0 0 0 120
T. Elquist 52 76 60 0 192 96 424 3rd
R. Mallard 0 108 0 0 0 0 108
J. Muldoon 60 0 0 0 0 0 60
S. Richens 0 0 120 0 0 0 120
D. Richcreek 0 60 0 0 0 0 60
J. Ringlestetter 0 68 0 0 0 84 152
R. Tucker 48 0 68 0 0 0 116
D. Werre 108 96 84 0 0 108 396 4th
S. Werre 96 84 76 0 216 76 472 2nd
A. Widmar 84 120 96 0 240 120 574 1st
Class 4, Expert Men 30-39:
J. Alvery 108 0 0 0 0 0 108
B. Bergeson 68 0 0 0 0 0 68
D. Frei 76 108 84 0 0 96 364 2nd
A. French 0 96 0 0 0 84 180 5th
L. Long 96 120 76 0 240 120 576 1st
S. Neison 84 0 108 0 0 0 192 4th
Z. Patterson 0 0 0 0 0 108 108
J. Runner 0 0 96 0 0 0 96
C. Wright 120 0 120 0 0 0 240 3rd
Class 5, Expert Men 40-Up:
D. Barclay 120 0 0 0 0 0 120 4th
M. Ciulla 76 0 96 0 0 0 172 3rd
B. Coyle 0 0 108 0 0 0 108
J. Hoffman 108 0 0 0 0 0 108
K. Meyer 96 0 120 0 0 0 216 2nd
S. Parrish 84 120 84 0 240 120 564 1st
M. Toland 0 108 0 0 0 0 108
Class 6, Pro Women:
A. Lepper 240 0 240 0 0 480 2nd
L. Lightfield 192 240 0 0 0 240 672 1st
E. Thain 216 0 0 0 0 216 3rd
Class 7, Sport Men 18-Under:
J. Anderson 0 22 0 0 0 0 22
A. Barclay 0 26 0 0 0 0 26
K. Bickford 0 60 26 0 0 0 86
C. Bline 0 34 0 0 0 0 34
T. Condie 0 0 54 0 0 0 54
A. Comstock 24 0 0 0 0 0 24
J. Curtis 0 38 0 0 0 0 38
N. Dehlinger 42 0 0 0 0 0 42
Q. Depperschmidt 0 0 0 0 120 0 120 4th
A. Edwards 0 48 0 0 0 0 48
N. Hadley 54 0 0 0 0 0 54
Z. Hardin 0 0 34 0 0 0 34
Z. Hooley 0 54 0 0 0 0 54
J. Hopewell 34 24 0 0 0 42 100
K. Keene 26 42 0 0 0 0 68
J. Kough 0 0 38 0 0 0 38
J. LaRocque 0 0 24 0 0 0 24
D. Lee 30 0 0 0 0 0 30
A. Mendoza 60 0 42 0 0 0 102
J. Nelson 0 0 22 0 0 0 22
J. Radle 0 30 0 0 0 0 30
D. Reed 38 0 30 0 96 54 218 1st
M. Shaw 0 0 0 0 84 48 132 3rd
C. Swenson 48 0 60 0 0 0 108 5th
T. Thornton 0 0 48 0 108 60 216 2nd
Class 8, Sport Men 19-29:
B. Brinkley 26 0 0 0 0 0 26
D. Clark 0 0 54 0 0 0 54
S. Curtis 30 38 0 0 0 0 68
G. Gelnar 0 30 0 0 0 0 30
M. Harding 48 0 0 0 0 0 48
T. Jolley 0 0 42 0 0 0 42
M. Kent 0 48 38 0 0 0 86
Q. Kent 0 0 34 0 0 54 88 5th
J. Kremer 24 26 0 0 0 0 50
D. Loertscher 38 0 0 0 0 0 38
R. Maynard 0 0 26 0 0 0 26
A. McMurray 54 0 48 0 0 0 102 4th
J. Potts 0 0 0 0 120 0 120 3rd
M. Oblad 42 0 0 0 0 0 42
J. Smith 0 24 0 0 0 0 24
G. Sours 0 42 0 0 0 0 42
N. Stenquist 0 34 0 0 0 0 34
A. Swopes 60 60 60 0 0 48 228 1st
T. Vanderschaaf 0 0 30 0 108 42 180 2nd
J. Weyburn 34 0 0 0 0 0 34
A. Worley 0 54 0 0 0 0 54
Class 9, Sport Men 30-39:
E. Antink 0 0 0 0 84 42 126 3rd
D. Astill 0 0 26 0 0 0 26
T. Brown 38 60 34 0 108 48 250 1st
R. Butterfield 60 0 0 0 0 0 60
D. Dehlinger 48 0 0 0 0 0 48
C. DeMill 54 0 42 0 0 0 96 5th
D. Dines 0 48 0 0 0 60 108
J. Dondero 26 0 0 0 0 0 26
B. Duke 30 42 26 30 96 0 224 2nd
D. Eller 0 0 38 0 0 0 38
H. Franklin 0 0 60 0 0 0 60
T. Fry 0 0 0 0 0 54 54
M. George 0 0 54 0 0 0 54
J. Groom 0 34 0 0 0 0 34
M. House 0 38 0 0 0 0 38
R. Hudson 0 54 0 0 0 0 54
T. Jackson 0 0 30 0 0 0 30
S. Mendoza 42 0 22 0 0 0 64
J. Runner 0 0 0 0 0 38 38
S. Sidwell 34 0 48 0 0 0 82
T. Tomlinson 22 0 0 0 0 0 22
T. Vineyard 0 0 0 0 120 0 120 4th
E. Zabonik 24 0 0 0 0 0 24
Class 10, Sport Men 40-Up:
C. Bullock 42 0 60 0 0 54 156 3rd
R. Earle 48 60 48 0 0 60 216 1st
R. Hebenstreit 60 48 54 0 0 48 210 2nd
M. Ilka 0 42 0 0 0 0 42
C. Kent 0 0 42 0 108 0 150 4th
D. Niedrich 0 0 0 0 120 0 120 5th
C. Swenson 54 0 0 0 0 0 54
D. Utz 0 54 0 0 0 0 54
Class 11, Spt/Exp Hardtail Men:
A. Burns 48 0 0 0 0 0 48
L. Canfield 0 0 60 0 0 0 60
K. Dondero 38 0 0 0 0 0 38
M. Kent 60 60 48 0 120 0 288 1st
D. Loertscher 54 0 54 0 0 60 168 3rd
C. Marcum 0 54 0 0 0 0 54
T. Pease 0 42 0 0 0 0 42
B. Shirk 0 48 0 0 0 0 48
M. Wieser 42 38 0 0 108 54 242 2nd
Class 12, Sport Women:
E. Galloway 0 0 0 0 0 60 1st
M. Good 0 0 60 0 0 0 60 2nd
S. Hegg 0 60 0 0 0 0 60 3rd
Class 13, Beginner Men 18-Under:
K. Bickford 0 30 0 0 0 30 3rd
R. Carpenter 0 24 0 0 60 30 114 1st
G. Carter 15 0 0 0 0 15
G. Chadwick 0 21 0 0 0 21
J. Cosfanzo 24 0 0 0 0 24
C. Fassett 21 0 0 0 0 21
S. Fernstedt 30 0 0 0 0 30
J. Gibson 13 0 0 0 0 13
M. Hintze 27 0 0 0 0 27
T. Lowham 0 27 0 0 0 27
J. Morgan 17 0 0 0 0 17
N. Silva 19 0 0 0 0 19
K. Smith 0 0 30 0 0 30 2nd